Skip to content

River Valley District | Award of Merit

If you know of any volunteer deserving of this award, please click on the application link here .

*Deceased

1966 1976 1988 2007
Bernard Church Ed Kiedaisch Robert Lee David Harrison
Mrs. John Kelley Pat Nye Dean Burkhart Brent Edmondson
Jack Gaetz Allen Meirose Gerald Walters Bill Snyder
Ron Keller Charles Geers* LeAnn Lemley 2008
Jack Price Dorothy Young 1989 Jim Eads*
Don Harmeyer Dan Kraus Nonda Clatt Becky Morey
1967 Shirley Black Sandy Lynch Steve Morey
Rellis High Don Riley Les Wardlow* 2009
George Breeze George Reida* David Fahey* Janet Cameron
Harold Seltzer Marvin Tweedy 1990 Kathy Jacobs
Charles Erickson 1977 Pat Eaves Mike Krebill
Warren Kelly Carl Beaird 1991 2010
Paul Bartholomew James Stanton Sharon Scott Randy Voss
1968 Cecil E. Pinnell* 1992 Darren Dietrich
William Saint Rodney Day Brad Buckley Bob Tillow
Ken Stobaugh Gregory Fisher 1993 2011
Robert Brown, Sr. Merrill E. Crawford Ruth Carroll Debbie Voss
Bob Bear James Neves Betty Ralph Ardie Liddle
Robert Young Sandra Robertson 1994 2012
Jack Fader Ed Lemberger William R. Faeth II James Lanning
David Murguia 1978 Rick Savage Gina Lanning
1969 Joe Gutting Keith Galbreath Tabby Cassiday
C. Elder Pat Young 1995 2013
Robert Young Richard Fader Greg Humphrey Chad Hocker
Albert Linnenbrink* Neil Humphrey Mike Schierbrock Tracy Hocker
Bob Schieffer Beth Knipe 1996  2014
Gerald Hobbs John Hicks Chuck Porter  Lon Simpson
Huston Taylor 1979 George Wheeler*  2015
Loren Simmons Don Gorham Bill Richmond*  No Recipients
1970 Ruth Lake Gregg Golemo*  2016
Darrell Burdette Bob Young  1997 Matthew Shoemaker
Ben Hendricksmeyer Chris Moore John P. McKillip
Paul Cooper Linda Boyles Dee Porter
Donna Day Bob Burr John Armstrong
William Saladay 1980 1998
Dwight Handyside Michael Kelly Roger Bailey
Russell Madden Ed Boyer Camilla Golemo
1971 Sharleen Helenthal Dianna Isaacson
Clayton Hanlin Carol Fedler 1999
Bob Lung 1981 James Ford
Sue Dresser Teresa Tinsley Greg Isaacson
Audrey Seltzer Bill Bailey Duane Sprague*
George Fisher Joe Morgan 2000
Howard Bross Jane Klesner Beth Gnann
Dick Buechel* Hiram Miller Bill Edwards
1972 1982 2001
Roger Brown Harold Ehlert John White
C. L. Bailey* Douglas Atterberg Willard Garmoe, Jr.
James Rendina Jim Grothaus* Sue Savage*
Larry Decker 1983 2002
Frank Sheeley Steve Murphy Louise Rooney
Vic Harmer Oscar Billing Phil Hoenig
1973 Christy Proper Kelly Peck
Chiswell Lentz* 1984 2003
Mike Hausch Jackie Scott Tom Peitz
Jim Spears Don Swentik Lawrence Hageman
Richard Heidbreder Lonnie Kinkeade Jerry Malone
Art Neff Lyle Williams Jamie Edmondson
Robert Anderson 1985 2004
1974 Jeff Jeffers Michelle Snyder
Neil Derrick Kevin Califf Wayne Marple
Betty Pinnell* 1986 Kirk McWhorter
James Cate Michael Danielson 2005
Robert Boyer Tim Older Steve Schwartz
Dona Herr Kenneth Dunn Jeff Lucas*
Deanna Kunstrom Maralyn Burkhart Marge Garmoe
1975 1987 2006
William Heller Paul Henson Jill Lucas
Larry Allen* Holly Hutchinson Betty McKay
Rachel Califf John Burghoffer Mary Rhodes
Betty Feinberg* Maurice Debrackeleire
Gerald Herr